OFFICE OF THE DATA PROTECTION COMMISSIONER KENYA

NOTICE TO SUCCESSFUL APPLICANTS

 

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF DATA PROTECTION OFFICER II – REGISTRATION

 Name Of The ApplicantCounty Of BirthGenderDate Time
1Lydia Cherotich Soi BometF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
2Faith Njeri Wangong’u KiambuF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
3Dennis Kiprono Kipkalis BaringoM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
4Isaac Macharia KamauMurangaM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
5Agnes Waithera MwauraNairobiF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
6Philomena Wangui MwangiNairobiF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
7Marion Achieng OjiemSiayaF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
8Wario Ali WarioIsioloM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
9Miriam Muringi Kimani NairobiF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
10Linda Wairuri Gichohi NairobiF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
11Alice Wangari Njuguna KiambuF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
12Otundo Stephen OtundoKisiiM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
13Sammy Leshan OyieNarokM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
14Ian Kanyari MwangiKirinyagaM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
15Kelvin Mugambi NyagaTharaka NithiM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
16Safina Elatsia Musavakwa KakamegaF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
17Faith Wanjiku Kamau NakuruF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
18Nicholas Cheruiyot KpkoechUasin GishuM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
19Jane Kambua KithukuKituiF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
20John Ng’ang’a  Ndung’uKiambuM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
21Daisy Nipher Ounza VihigaF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
22Joy Watiri Karanja NyandaruaF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
23Celine Wanjiru Mwaura KajiadoF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
24Gerald Grace Terry Wanja LaikipiaM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
25Sumaiyah Abdi Omar GarissaM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
26Diana Mutindi Ilako KituiF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
27Shanish Chepngetich Uasin GishuF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
28Billy Mark Munge Gitu KiambuM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
29Michael Kibet NandiM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
30Eva Mukami Thirata IsioloF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
31Gerald Mwakodi Bulemi VihigaM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
32Vanet Kemuma Ondieki KisiiF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
33Felix. Nyabuto KisiiM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
34Angeline Ivene Akinyi Agwanda SiayaF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
35Kipngetich Kevin BungomaM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
36Mercy Kasungwa Mutuku KituiF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
37Pauline Wanza Mwaka. MachakosF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
38Sarah Marion Mukami EmbuF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
39Solomon Kitonga Nguma KwaleM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
40Peter Maina Waithera KiambuM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
41Fielden Kiptoo Cheruiyot KerichoM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
42Margaret Gathoni Njuguna NakuruF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
43Victor Kipkoech Sang NarokM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
44Cosmas Maina Macharia MurangaM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
45Ian Ndegwa Nyambura NyeriM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
46Lawrence Juma Sulwe SiayaM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
47Ronald Tony Majango KisumuM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
48Beatrice Nyokabi Ndirangu LaikipiaF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
49Vicky Jemutai Chebii Elgeyo MarakwetF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
50Joshua Galgalo Wario MarsabitM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
51Kadume Fredrick LokiteWest PokotM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
52Viviane Khanaitsa Baridi KakamegaF15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
53Elvis Chacha Mwita MigoriM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
54Joseph Muoki Mutuku MakueniM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
55Nicodemus Omenya OmenyaTharaka NithiM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
56Francis Kang’ethe MbuguaKiambuM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
57Reginald Felix OdhiamboMigoriM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
58Calvin Nzyala MwanziaKiambuM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
59Russel Henry OwuorSiaya M15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
60Ian Tallam Kiplimo MombasaM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
61Benson Mbugua Irungu KiambuM15th July, 202211.00 am – 1.00 pm
62Dickson Ronko Manchau Ronko NarokM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
63Andrew Njuguna Mbugua MurangaM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
64Wycliffe Kimutai Langat BometM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
65Eunice Wanjiku KagiriNairobiF15th July, 20229.00 am – 11.00 am
66Ali Haji Ali MombasaM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
67Peter Ouma Onyango KisumuM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
68Collins Kipkemboi Kimutai. Elgeyo MarakwetM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
69Salim Mohamed IbrahimManderaM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
70Enock Kiptoo Losiamoi West PokotM15th July, 20229.00 am – 11.00 am
71Tony Wayne Ading KisumuM15th July, 20229.00 am – 11.00 am

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PRINCIPAL DATA PROTECTION OFFICER – COMPLAINTS AND INVESTIGATIONS

S/NoName Of The ApplicantCounty Of BirthGenderDate Time 
1.     Edgar Karsis YiapanNarokM11th July, 20229.00 a.m.
2.     Edmond Odairo WanderaBusiaM11th July, 202210.00 a.m.
3.     Daniel Thomi KuriaNyeriM11th July, 202211.00 a.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PRINCIPAL DATA PROTECTION OFFICER – ENFORCEMENT

S/NoName Of The ApplicantCounty Of BirthGenderDate Time 
1.     Sarah Wanja KabochiNairobiF12th July, 20229.00 a.m.
2.     Sharon Atieno ObadeMigoriF12th July, 202210.00 a.m.
3.     Irene Omukhunya ShimanyulaKakamegaF12th July, 202211.00 a.m.
4.     Alderin Gechuki OngwaeKisiiM12th July, 202212.00Hrs
5.     Odawa Mary SheilaKakamegaF12th July, 20222.00 p.m.
6.     Arnold KaranjaNyandaruaM12th July, 20223.00 p.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PRINCIPAL DATA PROTECTION OFFICER – INSPECTION AND COMPLIANCE

S/NoName Of The ApplicantCounty Of BirthGenderDate Time 
1.     Eva Wanjiru GithigeKiambuF11th July, 20221200Hrs
2.     Victor Fadhili BekkoTaita TavetaM11th July, 20222.00 p.m.
3.     Caroline Wanjira MachariaKirinyagaM11th July, 20223.00 p.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF DATA PROTECTION OFFICER I – ENFORCEMENT

S/NoName Of The ApplicantCounty Of BirthGenderDate Time 
1.     Anthony Kiura Ndwiga EMBUM14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
2.     Evelyn Ruth Njeri WeruNyeriF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
3.     Nancy WambulwaBungomaF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
4.     Annemary Awiti OpolaSiayaF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
5.     Cynthia Nelima MutsotsoBungomaF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
6.     Evans Chepkilot KipyegonBaringoM14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
7.     Eddah Ngichave SimiyuNairobiF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
8.     Beverline Adhiambo ChweyaSiayaF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
9.     Bell Achieng MiyaNairobiF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
10.   Ruth Muthoni NgureKwaleF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
11.   Moureen Cherono BusieneiNandiF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.
12.   Nyce Violet WanjiruMurangaF14th July, 20229.00 a.m. – 11.00 a.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PRINCIPAL ADVOCACY AND COLLABORATION OFFICER

S/NoName Of The ApplicantCounty Of BirthGenderDate Time 
1.     Abdullahi Abdi AliGarissaM13th July, 20229.00 a.m.
2.     Lynda Chebet KoskeBometF13th July, 202210.00 a.m.
3.     Nathan Machuki OndumaKisiiM13th July, 202211.00 a.m.
4.     Carol Jelimo TuimurNandiF13th July, 20221200Hrs
5.     David Githinji WanjuiUasin GishuM13th July, 20222.00 p.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PRINCIPAL DATA PROTECTION OFFICER – REGISTRATION

 NameCounty Of Birth GenderDateTime
1Villy Achieng Magero KisumuF21st June 20221200Hrs.
2Charles Kipkoech Kapkiai Elgeyo MarakwetM21st June 20222:00 p.m.
3Nathan Machuki Onduma KisiiM21st June 20223:00 p.m.
4Samwel Ngugi Mwenda Tharaka NithiM22nd June 20229:00 a.m.
5Kegunya Robert Meng’anyi MigoriM22nd June 202210:00 a.m.
6Rachael Ndulu Mutuku MachakosF22nd June 202211:00 a.m.
7Boniface Wamai Gathee NyeriM22nd June 20221200Hrs.
8Eliazer Kipsang Singoei NandiM22nd June 20222:00 p.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF HUMAN RESOURCE MANAGEMENT OFFICER II

 Name Of The ApplicantCounty of BirthGenderDate Time 
1Elizabeth Masika GariKilifiF23rd June 202211:00 a.m.
2Ataka Akoth Samantha BungomaF23rd June 20221200Hrs.
3Maclevis. Echwa TurkanaM23rd June 20222:00 p.m.
4Lorraine Susan Boundi Momanyi MombasaF23rd June 20223:00 p.m.
5Michael Kimwei Onuko Trans-NzoiaM24th June 20229:00 a.m.
6Mourine Anyango Uhuru HomabayF24th June 202210:00 a.m.
7Charles Kioko Manthi MakueniM24th June 202211:00 a.m.
8Edwin Omambia Onserio NakuruM24th June 20221200Hrs.
9Amon Kipchirchir Koech Elgeyo MarakwetM24th June 20222:00 p.m.
10Yasir Mohammed Omar LamuM24th June 20223:00 p.m.
11Lindah Kawira Nyagah Tharaka NithiF27th June 20229:00 a.m.
12Cynthia Ngii Matu MachakosF27th June 202210:00 a.m.
13Jovita Were Namunyu KakamegaF27th June 202211:00 a.m.
14Frankline Lemaiya LenkaakSamburuM27th June 20221200Hrs.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PARALEGAL ASSISTANT

 Name Of The ApplicantCounty Of BirthGenderDateTime
1Evans Ngathu Karugia NyandaruaM21st June 202211:00 a.m.
2Eric Munene MeruM21st June 20221200Hrs.
3Agnes Ngali Musyimi KituiF21st June 20222:00 p.m.
4Amina Habib N/A MombasaF21st June 20223:00 p.m.
5Catherine Njeri Maina MurangaF22nd June 20229:00 a.m.
6Franklin Amdany Kipkurui BaringoM22nd June 202210:00 a.m.
7Beatrice Mumbua Muthoka MachakosF22nd June 202211:00 a.m.
8Lydiah Kemunto Getange NyamiraF22nd June 20221200Hrs.
9Dennis Ambaisi Nyangule KakamegaM22nd June 20222:00 p.m.
10Rutto Getrude Cherotich KerichoF22nd June 20223:00 p.m.
11Linet Wakio Maindi Taita TavetaF23rd June 20229:00 a.m.
12Adam Nyae Ngoa KwaleM23rd June 202210:00 a.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF DATA PROTECTION OFFICER I – REGISTRATION

S/NOName of the ApplicantCounty of BirthGenderDateTime
1.     Oscar Lewa Mrima KilifiM21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
2.     Nancy N/A Wambulwa BungomaF21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
3.     Joshua Mueke Mwema KituiM21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
4.     Sally Esther Nyambura Waigwa NakuruF21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
5.     Collins Chuma Mesa KisiiM21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
6.     Samson Waweru Nyutu MurangaM21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
7.     Gail Apondi Bowa NairobiF21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
8.     Evans Chepkilot Kipyegon BaringoM21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
9.     Lyndah Cherop Samkul West PokotF21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
10.  Kennedy Makau Mukii MachakosM21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
11.  Victor Magoma Orandi NairobiM21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
12.  Beatrice Wamuyu Kinyua KiambuF21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.
13.  Ruth Muthoni Ngure KwaleF21st June 202209:00 a.m. to 11:00 a.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF ACCOUNTANT I

S/NoName Of The ApplicantCounty Of BirthGenderDate Time 
1.      Joakim Elvis SumbaBusiaM20th June 20229:00 AM
2.      Benard Mango NyalengeKisumuM20th June 202210:00 AM
3.      Stephen Muthoka MuemaMachakosM20th June 202211:00 a.m.
4.      Ruth Wanjiku MachariaNairobiF20th June 20221200hrs.
5.      Alex Kigen BarsemoiNakuruM20th June 20222:00 p.m.
6.      David Otieno AgomSiayaM20th June 20223:00 p.m.
7.      Sylvia KameneNairobiF21st June 20229:00 a.m.
8.      Festus Kipkemboi BorUasin GishuM21st June 202210:00 a.m

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PRINCIPAL CORPORATE COMMUNICATIONS OFFICER

S/NO

Name of the Applicant

County of Birth

Gender

Date

Time

1.      

Irene Anyango Asewe

Kisumu

F

27th May 2022

2:00 p.m.

2.      

Faith Wanjiku Mutune

Muranga

F

27th May 2022

3:00 a.m.

3.      

Carolyne Chepkorir Tanui

Elgeyo Marakwet

F

30th May 2022

9:00 a.m.

4.      

George Ingasia Kasamani

Kakamega

M

30th May 2022

10:00 a.m.

5.      

Abook Owino Brian

Homabay

M

30th May 2022

11:00 a.m.

6.      

Joyce Nyambura Macharia

Nairobi

F

30th May 2022

1200Hrs.

7.      

Janet Ngina Arum

Nairobi

F

30th May 2022

2:00 p.m.

8.      

Christine Mwaka Pekeshe

Kilifi

F

30th May 2022

3:00 p.m.

9.      

Mureithi Brian Irungu

Meru

M

31st May 2022

9:00 a.m.

10.   

Barbara Jebet

Baringo

F

31st May 2022

10:00 a.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF SENIOR PRINCIPAL INTERNAL AUDITOR

S/No

Name Of The Applicant

County of Birth

Gender

Date

Time

1.      

Clara Kangogo Cherutich

Baringo

F

26th May 2022

9:00 a.m.

2.      

Edwin Tito Wekulo O.

Bungoma

M

26th May 2022

10:00 a.m.

3.      

Brian Makokha Mirikau

Kakamega

M

26th May 2022

11:00 a.m.

4.      

Beatrice Wanjiru Murigi

Kiambu

F

26th May 2022

1200Hrs.

5.      

Nelia Kwamboka Monari

Kisii

F

26th May 2022

2:00 p.m.

6.      

Abdi Maalim Mohamed

Mandera

M

26th May 2022

3:00 p.m.

7.      

Yohana Abudo Dambala

Marsabit

M

27th May 2022

9:00 a.m.

8.      

Samuel Maina Githinji

Nyandarua

M

27th May 2022

10:00 a.m.

9.      

Chris Musyoki Mbindyo

Kakamega

M

27th May 2022

11:00 a.m.

10.   

Mary Atieno Achola

Siaya

F (Affirmative action on PWDs)

27th May 2022

1200Hrs.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF SENIOR PRINCIPAL LEGAL OFFICER

S/NO

Name of the Applicant

County of Birth

Gender

Date

Time

1.

Hellen Okolla Ngessa

Trans-Nzoia

F

24th May 2022

1200Hrs.

2

Faith Kathure Kaluai

Meru

F

24th May 2022

2:00 p.m.

3

Susan Wangari Waweru

Nairobi

F

24th May 2022

3:00 p.m.

4

Regina Jemutai

Nandi

F

25th May 2022

9:00 a.m.

5

Beth Mushi Solomon

Busia

F

25th May 2022

10:00 a.m.

6

Brenda Kwamboka Nyabuto

Kisii

F

25th May 2022

11:00 a.m.

7

Ayoo Charles Otieno

Kisumu

M

25th May 2022

1200Hrs.

8

Medrine Mueni Ndile

Kitui

F

25th May 2022

2:00 p.m.

9

James Nugi Ndungu

Kiambu

M

25th May 2022

3:00 p.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF SENIOR PRINCIPAL INFORMATION SYSTEMS OFFICER

S/NO

Name of the Applicant

County of Birth

Gender

Date

Time

1.      

Amos Kiptoo Kosgei

Uasin Gishu

M

23rd May 2022

9:00 a.m.

2.      

Ian Korongo Lugwiri

Vihiga

M

23rd May 2022

10:00 a.m.

3.      

Edmond Odairo Wandera

Busia

M

23rd May 2022

11:00 a.m.

4.      

Evan Gitonga Gichuki

Nyeri

M

23rd May 2022

1200Hrs.

5.      

Cherono Karen

Kericho

F

23rd May 2022

2:00 p.m.

6.      

Florence Mutitu Munene

Kirinyaga

F

23rd May 2022

3:00 p.m.

7.      

Lauranta Chepkwony

Not Indicated

F

24th May 2022

9:00 a.m.

8.      

Marc Felix Mugoh Muriuki

Nyeri

M

24th May 2022

10:00 a.m.

9.      

Arthur Shida Odongo

Busia

F

24th May 2022

11:00 a.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PRINCIPAL INFORMATION SYSTEMS OFFICER 

S/NO

Name of the Applicant

County of Birth

Gender

Date

Time

1.      

Patrick Gichunge Naivasha

Meru

M

16th May 2022

9:00 a.m.

2.      

Kegunya Robert Meng’anyi

Migori

M

16th May 2022

10:00 a.m.

3.      

Kones Geoffrey K

Bomet

M

16th May 2022

11:00 a.m.

4.      

Farida Gakii Kamuti

Machakos

F

16th May 2022

1200Hrs.

5.      

Stephen Okello Okumu

Siaya

M

16th May 2022

2:00 p.m.

6.      

Joy K Mudome

Kakamega

F

16th May 2022

3:00 p.m.

7.      

Mary Wambui Guchu

Muranga

F

17th May 2022

9:00 a.m.

8.      

Joyce – Chemutai

Bomet

F

17th May 2022

10:00 a.m.

9.      

Macharia Kiama

Meru

M

17th May 2022

11:00 a.m.

10.   

Naomi Njoki Kigo

West Pokot

F

17th May 2022

1200Hrs.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF SENIOR INFORMATION SYSTEMS OFFICER 

S/NO

Name of the Applicant

County of Birth

Gender

Date

Time

1.       

Carolyne Wanjiru Kimani

Kiambu

F

17th May 2022

2:00 p.m.

2.       

Moses Kibet Chelugui

Baringo

M

17th May 2022

3:00 p.m.

3.       

Janet Katile Mwangangi

Kitui

F

18th May 2022

9:00 a.m.

4.       

Chrispine Ngando Ndoro

Kwale

M

18th May 2022

10:00 a.m.

5.       

Jillo Iya Jillo

Marsabit

M

18th May 2022

11:00 a.m.

6.       

Stephen Mburu Mwaura

Muranga

M

18th May 2022

1200Hrs.

7.       

Samuel Nyakundi Mayenga

Nyamira

M

18th May 2022

2:00 p.m.

8.       

Lempushuna Elias Lemayian

Samburu

M

18th May 2022

3:00 p.m.

9.       

Rodgers M Akorot

Turkana

M

19th May 2022

9:00 a.m.

10.   

Philemon Kiprop Rotich

Uasin Gishu

M

19th May 2022

10:00 a.m.

11.   

Gloria Amati Oyando

Vihiga

F

19th May 2022

11:00 a.m.

12.   

Silas Rotich Sialuk

West Pokot

M

19th May 2022

1200Hrs.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF PRINCIPAL LEGAL OFFICER

S/No

Name of The Applicant

County Of Birth

Gender

Date

Time

1.      

Jane Karwitha Mugambi

Nairobi

F

10th May 2022

9:00 a.m.

2.      

Rael Olesi Oddiaga

Taita Taveta

F

10th May 2022

10:00 a.m.

3.      

Joseph Gachigua Kamau

Kiambu

M

10th May 2022

11:00 a.m.

4.      

Magdalene Mutheu Makau

Makueni

F

10th May 2022

1200Hrs.

5.      

Esther Kinya Rintari

Meru

F

10th May 2022

2:00 p.m.

6.      

Magarinah Aprinah Shikoli

Kakamega

F

10th May 2022

3:00 p.m.

7.      

Wycliffe Okinyi Jaketch

Homabay

M

11th May 2022

9:00 a.m.

8.      

William Otieno Oketch

Kisumu

M

11th May 2022

10:00 a.m.

9.      

Sarah Wanja Kabochi

Nairobi

F

11th May 2022

11:00 a.m.

10.   

Juliette Akoth Jakaila

Siaya

F

11th May 2022

1200Hrs.

11.   

Catherine Waithira Karanja

Nandi

F

11th May 2022

2:00 p.m.

12.   

Patricia Wachuka Gichane

Nyeri

F

11th May 2022

3:00 pm.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF LEGAL OFFICER 1

S/No

Name of The Applicant

County Of Birth

Gender

Date

Time

1.     

Laban Kipchirchir Kirui

Bomet

M

12th May 2022

9:00 a.m.

2.     

Kristine Gathoni Mugo

Kajiado

F

12th May 2022

10:00 a.m.

3.     

Mitchelle Abuko Ashioya

Kakamega

F

12th May 2022

11:00 a.m.

4.     

Eugene Odhiambo Barasa

Busia

M

12th May 2022

1200Hrs.

5.     

Christine Birundu Ogega

Kisii

F

12th May 2022

2:00 p.m.

6.     

Samantha Njambi Mugo

Laikipia

F

12th May 2022

3:00 p.m.

7.     

Paul Kariuki Karanja

Muranga

M

13th May 2022

9:00 a.m.

8.     

Isabel Diramo Bwora

Tana River

F

13th May 2022

10:00 a.m.

9.     

Annemary Awiti Opola

Siaya

F

13th May 2022

11:00 a.m.

10.  

Evelyn Ruth Njeri Weru

Nyeri

F

13th May 2022

1200Hrs.

11.  

Emmaculate Kerubo Machuki

Narok

F

13th May 2022

2:00 p.m.

12.  

Nancy Perry Misori

Nairobi

F

13th May 2022

3:00 p.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF SENIOR PRINCIPAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT OFFICER

S/No

Name of The Applicant

County Of Birth

Gender

Date

Time

1.      

Erick Omondi Agure

Kisumu

M

4th May2022

3:00 p.m.

2.      

James Odhiambo Otieno

Homabay

M

5th May 2022

9:00 a.m

3.      

Reuben Mwenda Mauki

Tharaka Nithi

M

5th May 2022

10:00 am.

4.      

Andrew Kiarie Njeru

Embu

M

5th May 2022

11:00 a.m.

5.      

Thadeus Okuduba Odinga

Vihiga

M

5th May 2022

1200Hrs.

6.      

Stellah Kinanu Kanyaru

Meru

F

5th May 2022

2:00 p.m.

7.      

Gathoni Vincent Kimani

Kirinyaga

M

5th May 2022

3:00 p.m.

8.      

Moses Kirui Toroitich

Baringo

M

6th May 2022

9:00 a.m.

9.      

Cosmus Mutwiri Njagi

Meru

M

6th May 2022

10:00 a.m.

10.   

Paul Mathenge Nyathore

Nyeri

M

6th May 2022

11:00 a.m.

11.   

Rehema Samson Deri

Not Indicated

F

6th May 2022

1200Hrs.

12.   

Cheboss Juma Ben

Bungoma

M

6th May 2022

2:00 p.m.

13.   

Grace Muthoni Kiundu

Kirinyaga

F

6th May 2022

3:00 p.m.

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF SENIOR PRINCIPAL HRM & ADMINISTRATION

S/No

Name of The Applicant

County Of Birth

Gender

Date

Time

1.      

Purity Njeri Karanja

Nairobi

F

9th May 2022

9:00 a.m.

2.      

Jane Kagwiria Munoru

Meru

F

9th May 2022

10:00 a.m.

3.      

Monicah M. Wambua

Machakos

F

9th May 2022

11:00 a.m.

4.      

Erastus Mutavi Ndeleva

Kitui

M

9th May 2022

1200Hrs.

5.      

Esther Ngendo Mukiha

Nyeri

F

9th May 2022

2:00 p.m.

6.      

Anne Wangumo Ngugi

Nairobi

F

9th May 2022

3:00 p.m.

7.      

Hassan Mohamud Abdi

Garissa

M

4th May 2022

9:00 a.m.

8.      

Everlyne Nasimiyu Sikenyi

Bungoma

F

4th May 2022

10:00 a.m.

9.      

Duncan Mwangi Ikua

Kiambu

M

4th May 2022

11:00 a.m.

10.   

Maurice Misigo Bruna

Kakamega

M

4th May 2022

1200Hrs.

11.   

Irene M Muthoni Mithia

Nakuru

F

4th May 2022

2:00 p.m.

SHORTLISTED APPLICANTS FOR THE POSITION OF DEPUTY DATA COMMISSIONER -DATA PROTECTION COMPLIANCE. V/NO 1/2022

S/NNAME OF THE APPLICANTCOUNTY DATE OF THE INTERVIEWTIME
      1.John Walubengo NyongesaBungoma8/4/202211.00 am
      2.Janet Maranga WesongaNakuru8/4/202212.00 noon
      3.Margaret M MakhunguKakamega8/4/20222.00 pm
      4.Lamek Kiprutto RonohUasin Gishu8/4/20223.00 pm
      5.Evans Otieno MeyoKisumu11/4/20229.00 am
      6.Rose MoseroMeru11/4/202210.00 am
      7.Lucas Achuku NgogeHomabay11/4/202211.00 am
      8.Timothy Othieno WereSiaya11/4/202212.00 noon
      9.James Mbugua NjengaKiambu11/4/20222.00 pm

LIST OF SHORTLISTED APPLICANTS FOR THE POSITION OF DEPUTY DATA COMMISSIONER – COMPLAINTS, INVESTIGATIONS AND ENFORCEMENT. V/NO 2/2022

S/N

NAME OF THE APPLICANT

COUNTY

DATE OF INTERVIEW

TIME

 

        1.       

Timothy Othieno Were

Siaya

7/4/2022

9.00 am

 

        2.       

Lucas Achuku Ngoge

Homabay

7/4/2022

10.00 am

 

        3.       

Oscar Onyango Otieno

Siaya

7/4/2022

11.00 am

 

        4.       

Rose Mosero

Meru

7/4/2022

12.00

 

        5.       

Evans Otieno Meyo

Kisumu

7/4/2022

2.00 pm

 

        6.       

Bonaventure Muli Ngala

Makueni

7/4/2022

3.00 pm

 

        7.       

Ambrose Njeru Muchangi

Embu

8//4/2022

9.00 am

 

        8.       

Latifa Habib Omar

Nairobi

8//4/2022

10.00 am

 

LIST OF SHORTLISTED APPLICANTS FOR THE POSITION OF DEPUTY DATA COMMISSIONER- CORPORATE SERVICES. V/NO 3/2022

S/N

NAME OF THE APPLICANT

COUNTY

DATE OF INTERVIEW

TIME

1.     

Festus Ndetema Musyoki

Kitui

12/4/2022

12.00 noon

2.     

Pauline Jepkemoi Nyoru

Baringo

12/4/2022

2.00 pm

3.     

Onono Alice Adhiambo

Kisumu

12/4/2022

3.00pm

4.     

David Gichuhi Warwathe

Tharaka Nithi

19/4/2022

9.00 am

5.     

Patrick Okata Obura

Busia

19/4/2022

10.00 am

6.     

Simeon Kipkoech Marona Cheplel

Nandi

19/4/2022

11.00 pm

7.     

Ibrahim Adan Edin

Mandera

19/4/2022

12.00 pm

8.     

Simon Gathata Wainaina

Kiambu

19/4/2022

2.00 pm

9.     

Joseph Muthama Ndiku

Machakos

19/4/2022

3.00 pm

10.  

Victor Amos Ochieng’ O

Siaya

20/4/2022

9.00 am

11.  

Sarah Khamala Barazaa

Bungom

20/4/2022

10.00 pm

NOTE: Shortlisting for the other advertised posts is ongoing and the outcome will be communicated.

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     


Open chat
1
Need help!
Hi, how can I help you?
Skip to content